TEKNİK TAKİP DOSYASI : Böcek kumpası casusluktur


Böcek kumpası casusluktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine böcek yerleştirilmesiyle ilgili görülen davada karar çıktı. Mahkeme, böceklerin yerleştirilmesinin “casusluk” suçunu oluşturduğuna hükmederken, 10 sanığa 7 ay ile 54 yıl 6 ay arasında hapis cezası verdi.

Sedat Zavar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine böcek yerleştirilmesiyle ilgili görülen dava karara bağlandı. Mahkeme, böceklerin yerleştirilmesi olayının “casusluk” suçunu oluşturduğuna hükmetti. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2014’te başlayan davanın sonunda Romanya’da yakalanarak Türkiye’ye iade edilen Sedat Zavar ve İlker Usta’yı “Haberleşmenin gizliliğini ihlal ve Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme” suçlarından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın da bulunduğu 8 kişinin beraatine karar verdi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay, ilk davada sanıkların, “Siyasal ve askeri casusluk” suçu yönünden ceza verilmediğine dikkat çekti. Kararda, siyasal ve askeri casusluk için “Bilginin temin edilmesi, suçun oluşumu için yeterlidir. Başka bir ülkeye veya yapıya vermek zorunlu değildir” değerlendirmesinde bulundu.

SİYASİ VE ASKERİ CASUSLUK

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dün karara bağlandı. Mahkeme, “Silahlı terör örgütüne üye olma, Zimmet, Konut dokunulmazlığını ihlal, Siyasi ve askeri casusluk, Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçlarından dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar’a 54 yıl 6 ay, aynı şubede görevli polis memuru olarak görev yapan sanık İlker Usta’ya ise 50 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Eski Emniyet Müdürü Ahmet Türer’e 13 yıl 6 ay, eski TÜBİTAK çalışanları Hamza Turhan’a 21, Gökhan Vıcıl’a ise 12 yıl hapis cezası verdi.

Firari Palaz’a 12 yıl

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s